Fyzioterapie tlačítko Biodynamická sakrální terapie tlačítko Masáže tlačítko Pilates a jóga tlačítko

 

 

 

 

 

Fyzioterapie

Fyzioterapie
Při terapii se zaměřuji na konkrétní problém klienta. Vybírám přitom z řady fyzioterapeutických metod, výsledná terapie je často jejich kombinací tak, aby bylo dosaženo co nejlepšího efektu. Terapie obsahuje manuální propracování měkkých tkání, tedy svalstva, vazů, fascií. Dále pak vyžaduje aktivní zapojení klienta při některých pohybech a cvicích. Většině klientů pak doporučím i domácí cvičení. Postupně se snažím integrovat správné pohybové návyky do jejich každodenního života tak, aby mohli předejít opotřebování těla a případným budoucím potížím.

 

Spiraldynamik®

Jde o švýcarský inovativní koncept pohybu a terapie, který velmi často využívám pro jeho široký záběr, komplexnost a efektivnost v terapii. Je založen na moderních poznatcích z oblasti anatomie, fyziky, biomechaniky a vývoje člověka. Neustále se vyvíjí a zdokonaluje. Na nalezení a pochopení evolučního "stavebního plánu" lidského pohybového systému pracuje tým expertů různých profesí již 25 let. Další poznání o konstrukčních principech nám dává nový pohled na terapii a učení pohybu. Koncept pomáhá předcházet přetížení pohybového aparátu, zvyšuje naši výkonnost a potažmo zajišťuje spokojenost. Slouží také k prevenci a podpoře zdraví. Můžeme předcházet úrazům a chronickému přetěžování pohybového systému. Pracuje v trojrozměrném prostoru a nese název podle jeho významného principu, kterým je dvojitá spirála - helix. Je všude kolem nás v přírodě i v našich tělech (např. molekula DNA má tvar helixu). Mezi hlavní přínosy Spiraldynamik® patří propracování hlubokých svalů a vazivového aparátu, zlepšení elasticity tkání, zvětšení rozsahu pohybu, svalová rovnováha, nové impulsy a informace o pohybu a integrace do denních pohybových činností.

Zdroj: www.spiraldynamic.com

Video: Spiraldynamik® Infofilm (v němčině)

 

Vojtova metoda

Metoda reflexní lokomoce nese název po svém zakladateli, prof. MUDr. Václavu Vojtovi, který dokázal, že včasná diagnostika a terapie již v prvních týdnech života dítěte má rozhodující vliv na vývoj hybnosti u dětí. Metodu vyvíjel v letech 1950 až 1970. Pomocí reflexních zón a předem nastavené polohy vysílá podněty do mozku, a tím aktivuje vrozené pohybové vzory. Metoda zčásti navrací základní pohybové vzory i lidem s poškozeným centrálním nervovým systémem (CNS) a pohybovým systémem. Terapeut si nastaví klienta do přesně definované polohy na zádech, na boku nebo na břiše, a pomocí cíleného tlaku v aktivačních reflexních zónách vyvolává jeden ze dvou pohybových komplexů. Jde o reflexní plazení nebo reflexní otáčení, v nichž jsou obsaženy všechny prvky lidského pohybu vpřed.

Vojtovu metodu lze využít např.:

 

Manuální medicína

Je založená na myofasciálních manuálních (ručních) technikách měkkých tkání, které se používají k léčebným účelům. Využívám mobilizace a práce s fasciemi - obaly svalů, svaly a vazy. Zakladatelem manuální medicíny u nás byl prof. Karel Lewit. S postupujícím výzkumem anatomie byla zjištěna a prokázána souvislost mezi napětím svalu a jeho obalu (fascie). V každém svalu jsou dlouhá a krátká svalová vlákna. Pokud je sval přetěžovaný, dojde ke zvýšenému napětí krátkých svalových vláken a vzniku tzv. "Trigger pointu" (spoušťového bodu). Body jsou dobře hmatatelné v typických místech svalu, vyskytují se v tzv. "svalových řetězcích". Ovlivňují funkci svalů v celém svém průběhu od hlavy až k patě. Tento efekt pozorovali američtí lékaři Travellová a Simons.

Manuální techniky využívám při terapii bolesti svalů, kloubů a páteře. Jsou součástí komplexní péče v rámci poúrazových stavů, operací a při chronických obtížích pohybového aparátu, ale i při akutních a chronických dysfunkcích u sportovců.

 


Zpět na hlavní stránku